1398/09/20 15:41:14

بازدید آقای "ژان لوک شوول" رئیس مرکز اصلاح نژاد و ژنتیک کشور فرانسه به همراه آقای "ژروم گو" رئیس شرکت روم سلکشن فرانسه از مزرعه دینور شرکت اجداد سپیدان کوثر

 

رئیس مرکز اصلاح نژاد و ژنتیک کشور فرانسه آقای "ژان لوک شوول" و مدیرعامل شرکت روم سلکشن کشور فرانسه آقای "ژروم گو" پس از بازدید از مزرعه دینور شرکت اجداد سپیدان کوثر به بیان شرایط دامپروری در ایران و نحوه فعالیت شرکت اجداد سپیدان کوثر پرداختند.

ژان لوک شوول در ابتدای صحبت های خود گفت: من دو سال پیش برای اولین به ایران آمدم. امروز که مزرعه کرمانشاه را دیدم، یک دامپروری که به طور کامل قابل ملموس بود مشاهده کردم، و از آن چیزی که فکر می کردم، خیلی بهتر بوده و مرا تحت تاثیر قرارداد. محلی که برای ساخت این مزرعه در نظر گرفته شده است به شدت مناسب هست و نشان می دهد که این مزرعه با فکر طراحی و ساخته شده است. آن چیزی که مرا تحت تاثیر قرارداد، این موضوع بود که  تمام کارهایی در این مزرعه انجام شده است با هدف عملیاتی بودن انجام شده است. وقتی به ساختمان ها و موقعیت دام ها نگاه می کنید، وقتی آمار تولد، زایش و مرگ و میر دام ها و کیفیت پرورش و سلامت دام ها را مشاهده می کنید، به ما ثابت میکند که عملیات دامپروری در این مرکز با مدیریت بسیار خوبی صورت گرفته است و سیستم تصمیم گیری در این مرکز کاملا مناسب طراحی شده است. این مزرعه نشان می دهد که برای هر انجام هر کاری در آن از قبل فکر شده. ولی این پروژه باید بزرگتر شود و این سیستم باید برای سایر واحدها نیز درنظر گرفته شود و باید سیستمی طراحی شود که با بزرگ تر شدن و  توسعه مزارع، بازدهی خود را کماکان حفظ نماید. شواهد نشان میدهد که تمام هزینه هایی که در این پروژه صورت گرفته است با دلیل بوده و این اتفاق حتی در اروپا هم خیلی کم صورت می پذیرد و این برای ما بسیار جالب توجه است.

 

 

ژروم گو مدیرعامل شرکت روم سلکشن کشور فرانسه نیز در مورد دامداری در ایران چنین گفت: من 5 سال هست که به ایران می آیم و کم کم توانستیم متوجه شویم که دامپروری در ایران به چه صورتی انجام می گیرد. ما موفق شدیم با مذاکرات صورت گرفته، نژادهای خود را در مرکز اصلاح نژاد ایران به ثبت برسانیم. در بازدیدی که قبلا از مزرعه ورامین سپیدان داشتم، سالن هایی بود که برای پرورش گوسفند نبود. نقشه های آنها را به ما ارائه دادند و ما روی انها نظر دادیم. با تغییر کاربری، یک سازماندهی بسیار منطقی برای پرورش دام سبک در آنجا پیاده شد.

وی همچنین در مورد مزرعه دینور شرکت سپیدان افزود:

من از ابتدای پروژه کرمانشاه با آن آشنا هستم. در کرمانشاه وقتی اولین بار حضور پیدا کردم، آنجا فقط یک زمین خالی بود. اما ما امروز میبینیم که چگونه این ساختمان ها در مدت زمان کوتاه ساخته شدند و حتی دام در داخل آنها ریخته شده است و مزرعه کرمانشاه الآن وارد فاز تولید شده است. نکته ای که در مورد این پروژه (کرمانشاه) به چشم می خورد این است که تمام سیستم آن برای آینده و توسعه موقعیت فعلی طراحی شده است و فقط برای تولید یک موقعیت کوتاه مدت نبوده. این پروژه برای یک برنامه طولانی مدت و گرفتن سهم بازار طراحی شده است. نژادهایی که در این مرکز پرورش داده می شود با دقت انتخاب شده است. و در نهایت نژادهایی منتخب شده است که برای توزیع در میان دامداران کوچکتر مناسب خواهد بود و این قطعا یک پروژه ملی باید محسوب شود.

 

 

رئیس مرکز اصلاح نژاد گوسفند بلانش فرانسه از افزایش همکاری با شرکت سپیدان خبر داد و گفت:

فکر می کنم سپیدان یک آینده بزرگی برای محصولات نهایی گوشتی در پیش دارد و در این مورد باید تحقیقات خود را آغاز کند. تولید گوشت های سایزبندی و بسته بندی شده با برش های مختلف این پروژه را تکمیل می کند. شاید این موردی باشد که باید بیشتر روی آن کار کنید و ما می توانیم در این مورد به شما کمک کنیم چون این ثروتی که دست شماست باید از آن بهینه استفاده شود.

ژان لوک شوول در مورد  نحوه طراحی و ساخت مزرعه تقدیر کرد و افزود: در اینجا باید اضافه کنم که ما عالم نیستیم، در خیلی از موارد از شما کمتر می دانیم، ما فقط نظرمان را می دهیم و به این معنا نیست که از شما بیشتر می دانیم. این علم و تکنولوژی که در دامپروری وجود دارد، بین ما و شما مشترک هست. من همه جای دنیا رفتم و مزارع زیادی را دیده ام، اما چیزی که من در مزرعه کرمانشاه دیدم شاید جزو بهترین ساختمان هایی هست که در دنیا وجود دارد.

 

 

ژروم گو در مورد گوسفند نژاد بلانش مسیف سنترال گفت:

می توان گفت یک نژاد چند منظوره ست، این نژاد خواصی دارد که به طور کلی میتوان گفت از نژادهای بومی ایران بالاتر است.

ولی در ضمن یک نژادی هست که می تواند خودش را به شرایط ایران آداپته کند و در برابر عوامل مختلف محیطی مقاومت نشان بدهد.

بنابراین این نژاد از نظر ما یک گزینه بسیار خوبی ست بین نژادهای خیلی مقاوم کم بازده و نژادهای پربازده حساس. هرکدام از نژادها به عنوان یک ابزار تولید نامیده می شود و از نظر ما نژاد بلانش به عنوان یک ابزار تولید چند منظوره ست که جوابگوی نیازهای محلی نیز هست. بنابراین این نژاد می تواند به صورت صنعتی، هم نیمه صنعتی و هم روستایی استفاده شود و می تواند به عنوان یک نژاد تکمیلی در کنار نژادهای دیگر به خصوص برای کسانی که نمی توانند از نژادهای حساس استفاده کنند بکار گرفته شود.

وی همچنین در مورد فعالیت خود با شرکت سپیدان در موقعیت منطقه ایران افزود: این شرایط در مورد ایران و تمام کشورهای دنیا صدق می کند. با استفاده از امکانات شرکت سپیدان ما در اینجا علاقه مند هستیم که دام از ایران به سایر کشورها صادر شود و ما کل منطقه را برای توزیع این دام در نظر می گیریم. می توان گفت تمام منطقه ای که در شرق دریای سیاه قرار گرفته است، در منطقه توزیع این نژاد توسط شرکت سپیدان می باشد.

 

 

ژان لوک شوول در مورد پروژه اصلاح نژاد در ایران و نیز اینکه ایران مرکز تامین دام در منطقه باشد گفت:

چقدر خوب بود که ما نیز پروژه های اصلاح نژاد در فرانسه می داشتیم. در گذشته از این پروژه ها در فرانسه داشتیم. نمونه عینی ان تولید نژاد رومن INRA401 می باشد.

وی در مورد پروژه اصلاح نژاد در ایران افزود:

این پروژه هم یک پروژه محیط زیستی هم پروژه دامپروری، و یک هم پروژه ای است که درمورد آینده منطقه می باشد.

بنابراین در آینده این کشور و این منطقه بسیار تاثیرگذار می باشد. اگر ما در پیشرفت این پروژه موفق شویم، قطعا در آینده نزدیک این نژاد در منطقه گسترش می یابد و کمک می کند که دامپروران در منطقه بومی خود زندگی کنند و و درآمد بسیار خوبی هم داشته باشند. پس بنابراین از نظر اقتصادی هم مناطق محروم را فعال می کند و همچنین اجازه میدهد این افرادی که در محل زادگاه خود فعالیت اقتصادی دارند آن مناطق را تثبیت کنند.

 

 

ژروم گو نیز ضمن بیان این مطلب که پروژه اصلاح نژاد در ایران امری سخت و زمانبر می باشدگفت: باید گفت که به وجود آوردن یک نژاد جدید،به نظر پروژه خیلی بزرگی می باشد ولی باید به شکل منطقی نگاه کرد که اگر به نتیجه نرسد چه اتفاقی می افتد. باید گفت تمام متدها برای به وجود آوردن این نژاد وجود دارد و تا به حال انجام شده است هدف این است که این نژاد جوابگوی نیاز جامعه دامپروری ایران باشد. ما نمیخواهیم در این پروژه دامی را به وجود بیاوریم که فقط برای لذت به وجود آوردن آن و یا صرفا برای تحقیقات علمی باشد. باید این دام در شرایط روستایی و شرایط صنعتی قابل استفاده باشد و بازدهی مناسبی داشته باشد.

 

 

وی در پایان افزود: برای اینکه این پروژه موفق شود باید یک سری ابزار در اختیار این پروژه قرار گیرد و شرکت سپیدان امروز این امکانات را دارد که می تواند همراه ما وارد چنین پروژه ای شود.